Bejelentkezés
TENDER.SFF.HU

SFF

pályázat

Info

TENDER.SFF.HU
/1057.hir.az_umvp_iranyito_hatosaganak_492008_viii_29_kozlemenye

Az ÚMVP Irányító Hatóságának 49/2008. (VIII. 29.) közleménye | SFF Tender pályázatfigyelő, pályázatkereső

SFF Tender pályázatfigyelő, pályázatkezelő portál ingyenes hírlevéllel, pályázatíró adatbázissal segédanyagokkal. Pályázatok, pályázati hírek, pályázatírók, új széchenyi terv

Legújabb twittek

Keresés
más szín:
más méret: 60% 70% 80% 90%
SFF Tender pályázatfigyelő, pályázatkereső
Pályázatok, pályázati hírek

Az ÚMVP Irányító Hatóságának 49/2008. (VIII. 29.) közleménye

Új Magyarország Vidékfejlesztési Program

a 93/2007 (VII. 29.), valamint a 147/2007 (XII. 4.) FVM rendelet által szabályozott Helyi Vidékfejlesztési Stratégia LEADER fejezetének végrehajtásra való előkészítéséről

A Helyi Vidékfejlesztési Stratégiákra vonatkozó, az Irányító Hatóság munkatársai és a helyi tervezők részvételével, valamint a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (továbbiakban: MVH) Regionális Kirendeltségeinek bevonásával szervezett konzultációk során a helyi közösségek részéről számos fejlesztési igény merült fel, melyek kezelése központi eljárást igényelt. A közlemény ismerteti a konzultációk kapcsán felmerült eljárásrendhez kapcsolódó, valamint a III. tengely intézkedései és a LEADER tengely lehatárolására vonatkozó ajánlásokat.

Eljárást érintő tájékoztatás:

1. A Helyi Vidékfejlesztési Stratégia (továbbiakban: HVS) LEADER végrehajtásához kapcsolódó módosítások átvezetésére az Irányító Hatóság munkatársaival való konzultációt követő 21. napig van lehetőség. A módosítások hivatalos elfogadását a Tervezést Koordináló Csoport végzi. A módosított HVS-hez kötelezően csatolni kell a vonatkozó HVS egyeztetési jegyzőkönyvet.
2. A módosítások HVS felületre való átvezetésére 2008. szeptember 20-ig lesz lehetőség. A felület ezen célból történő megnyitásáról az Irányító Hatóság az érintett feleket tájékoztatja.
3. Megoldási javaslatok számának változása/kódolás: A módosítások sok esetben a megoldási javaslatok számának változását eredményezik. Az egyeztetéseken szétbontásra javasolt megoldási javaslatok esetében új kódokat a kért Excel táblázatban nem lehet felvinni, erre a HVS felületen lesz lehetőség. A jelenleg folyó munka keretében elegendő az ilyen megoldási javaslatokat megfelelően elkülönítő számozást alkalmazni, külön jelezve a komplex projekteket (pl. 1/a - 1/b - 1/c, három megoldási javaslat, melyek azonos komplex projekt más-más jogcímhez tartozó komponensei).

Általános, a megoldási javaslatokra vonatkozó tájékoztatás:

1. A munkaszervezet kedvezményezetti státusza:

- A közösség munkaszervezete (jogi személyiségre való tekintet nélkül minden típusú munkaszervezet) abban az esetben lehet kedvezményezett LEADER fejlesztési források vonatkozásában, ha az adott térség minden települését érintő térségi marketing/térségi védjegy bevezetéséhez kapcsolódó tevékenységet fejt ki. A munkaszervezet kedvezményezettként való megjelenése esetén az adott kérelmet az MVH fogadja be és értékeli.

2. Gazdaságfejlesztési forrásokra vonatkozó követelmény a LEADER források felhasználása esetében:

- A 147/2007 FVM rendeletben előírt minimum 45% gazdaságfejlesztésre vonatkozó forrásallokáció a jövedelemtermelő/nem jövedelemtermelő jogcímtípus megkülönböztetési mód törlése, valamint számos LEADER megoldási javaslat más tengelyhez való átsorolása (jogosultság miatt) következtében nehezen tartható a módosított jogcímek mellett.
- Minden LEADER fejlesztés jogcímhez besorolt megoldási javaslat a "GF" = gazdaságfejlesztés kódot kapja a HVS felületre való felvitel során. Ezzel elérhető a 45% biztosítása, valamint elismertté válik a civil szervezetek és önkormányzatok gazdaságfejlesztésben betöltött szerepe.

3. III. tengely rendeletei és LEADER kapcsolódások:

- Vidéki örökség intézkedés és LEADER lehatárolása:
a) A hivatkozott intézkedésről szóló helyi közösségek számára kiküldött rendelet tervezetben a 2. célterületében a következőkre vehető igénybe támogatás: "b) a természeti és a történelmi tájkép, valamint az azt alkotó táji elemek állapotának javítására, kialakítására (a továbbiakban: 2. célterület): ba) természeti és történelmi látnivalók bemutatását elősegítő, már meglévő útvonal mentén új pihenőhelyek létesítésére, meglévők felújítására; bb) természeti és történelmi látnivalók közvetlen környezetének rehabilitációjára;"
b) A vidéki örökség megőrzéséhez kapcsolódó támogatható tevékenységek körébe, a rendelet (tervezet) 2. célterületéhez kapcsolódóan szükséges beemelni a természeti és történelmi tájképet alkotó építmények megújítását is. Az ehhez kapcsolód elszámolható költségek köre is bővül a vonatkozó rendelet tervezetben.
- Falumegújítás és fejlesztés intézkedés és LEADER lehatárolása:
a) A helyi közösségek részéről a HVS-ekben számos esetben merült fel a térfigyelő kamerák beszerzésének igénye, melyre azonban a III. tengely Falumegújítás és fejlesztés intézkedéséhez kapcsolódó rendelet tervezetének kizárólag a 3. célterülete alatt (piacok fejlesztése) van lehetőség. A LEADER-rel való pontos lehatárolás, valamint szakmai indokok alapján a 3. számú mellékletben szereplő, jelenleg a 3. célterülethez társított kisléptékű infrastruktúra fejlesztéshez kapcsolódó "vagyonvédelmi elektronikai rendszer kiépítése" fejlesztést, a rendelet tervezetben szereplő többi célterületen is elszámolható költségek között kell felsorolni.
b) Az előző pontban leírtak következménye, hogy a LEADER forrásból a jogosult településeken "vagyonvédelmi elektronikai rendszer kiépítése" a falumegújítás és fejlesztés rendelet tervezet célterületei körében megnevezett tevékenységeken/településrészeken kívül, önkormányzati és civil kedvezményezettek körében támogatható.
- A turisztikai tevékenységek ösztönzése intézkedés és LEADER lehatárolása:
a) A rendelet tervezetben az elszámolható kiadások körét ismertető 3. paragrafus a) pontja ismerteti az 1. célterületet, melynek kapcsán a támogatásból kizárja a kereskedelmi és a fizetővendéglátó szálláshelyek osztályba sorolásáról, valamint a falusi szálláshelyek minősítéséről szóló 45/1998 (VI. 24.) IKIM rendelet 1. számú melléklete alapján működő kereskedelmi szállásokat. A rendelet tervezete módosul, s ennek alapján , amennyiben a helyi közösség működési területére vonatkozó Regionális Operatív Program nem támogatja a 45/1998 (VI.24.) IKIM rendelet 1.számú melléklete alapján működő kereskedelmi szállásokat a III. tengelyben jogosult településeken (lakosságszám<5000 fő, népsűrűség<100 fő/km2) a 45/1998. (VI.24.), ezek a szálláshelyek a turisztikai tevékenységek ösztönzése intézkedésben támogathatóak lesznek.
b) Amennyiben a helyi közösség területén érvényes Regionális Operatív Program nem támogatja a falusi szálláshelyek minősítéséről szóló 45/1998 (VI. 24.) IKIM rendelet 1. számú melléklete szerint felsorolt kereskedelmi szállásokat, az ÚMVP III. tengely Turisztikai tevékenység ösztönzései ntézkedésben nem, de LEADER-ben jogosult településeken, a kereskedelmi szálláshelyek így meghatározott köre LEADER forrásból támogatható.

4. Egyes tevékenységtípusok támogathatósága LEADER forrásból:

- "Vadaspark" jellegű fejlesztések a LEADER jogosult településeken a kedvezményezetti kör lehatárolásával támogathatóak.
- Erdei iskola a kapcsolódó szálláshely fejlesztéssel a III. tengelyben nem, de LEADER-ben jogosult települések esetében támogatható (5000 fő<10000 fő ÉS 100 fő/km2<120 fő/km2), amennyiben az adott tevékenységet a helyi közösség területén érvényes Regionális Operatív Program nem támogatja.
- Erdei iskola eszközbeszerzései szálláshely fejlesztés kizárásával minden LEADER jogosult település esetében támogathatóak a KEOP vonatkozó konstrukciójával és a helyi közösség területén érvényes Regionális Operatív Programmal való lehatárolást követően.
- A tanyás területek megőrzéséhez/revitalizációjához kapcsolódóan megvalósított integrált bio/ökogazdálkodási mintaprojektekhez kapcsolódóan, oktatási/bemutató célú működtetési kötelezettség mellett támogathatóak kisléptékű infrastruktúra, eszközbeszerzés, és egyéb beszerzések költségei a bemutató gazdaság kialakításához kapcsolódóan, kizárólag a tanyaépület és közvetlen környezete vonatkozásában. Az ÚMVP Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések intézkedésének A.2. Tanyás gazdálkodás célprogramja támogatja a földhasználathoz kapcsolódó fejlesztéseket. A hivatkozott célprogramot az ÚMVP 9. melléklete ismerteti.
- A tanyás területek revitalizációjához kapcsolódóan a tanyák elérhetőségét javító beruházások támogathatóak, amennyiben az ÚMVP I. tengely, "A mezőgazdaság és erdészet fejlesztéséhez és korszerűsítéséhez kapcsolódó infrastruktúra" (Intézkedés kód: 125) 1.2.5.5 és 1.2.5.6 alintézkedésével való lehatárolása biztosított. Az 1.2.5.6 alintézkedés keretében a külterületek energiaellátása is támogatott. Mindkét alintézkedés keretében önkormányzatok is lehetnek kedvezményezettek..
- LEADER rendezvény jogcímtípus keretében megvalósítani tervezett tevékenységek esetében az eszközbeszerzés nem haladhatja meg a kérelem értékének 20%-át.
- LEADER forrásból a falumegújítás és fejlesztésben külsőleg megújított épületekben (pl. faluközpontban templomépület) a külső megújítást kiegészítő belső felújítás támogatható
- LEADER forrásból mozgóbolthoz, speciális előregyártott felépítmény beszerzése támogatható, amennyiben a kedvezményezett az 5 év üzemeltetési kötelezettséget vállalja.